1853 yılında Charles Felicien Tissot ve oğlu Charles Emile güçlerini birleştirerek İsviçre'nin Le Loche şehrinde "Charles-Felicien Tissot&Son" şirketini kurdular. Geniş bir koleksiyonda köstekli ve kolye saat (pendant watch) bulunduran firma bunları altın gibi değerli metallerden ince işçilikle üretiyordu.

1907 yılına gelindiğinde Charles Tissot, Chemin De Tourelles'te fabrikanın açılışını yaptı. Elektrik ve mekanik gelişmeler sayesinde üretim olanakları artmış, seri üretim sistemi devreye girmişti. Bundan sonra erkek koleksiyonu için Art Deco ve Art Nouveau tarzda bir çok model üretti. Bu arada dünyanın ilk anti-manyetik kol saatini üretti. 1917 yılında ise firma artık kendi mekanizmalarını üretme yetkinliğine ulaşmıştı.

1930 yılında saat endüstri bir kriz içindeydi ve Tissot da bu çıkmazdan kurtulmak için İsviçre Saat Birliği (SSIH) bünyesine katıldı. 1939 yılında Paul Tissot yenilikçi bir kampanya düzenledi. Hedef odaklı pazarlama kampanyaları ile modelleri her pazar için konumlandırdılar ve her saat için 1 yıl kırılmazlık garantisi sundular. Kadınların farklı günlük kıyafetleri için geniş bir koleksiyon oluşturdular. Slogan belliydi " Genç bir kadın ve 3 saat". Erkekler içinde kronograf ve otomatik saatlerini (Tissot Navigator) 1951 yılında satışa çıkardılar.

100 Yıllık Çınar
1953 yılında artık 100. yılı kutlama zamanı gelmişti. 1958 yılında tek mekanizma sloganı ile üretim maliyetlerini düşürerek şirket karlılık oranlarını artırmaya başladı. Otomatik mekanizmalar ve tarih göstergeli modelleri ile dünya çapında yüksek satış rakamlarına ulaştılar.