Swatch
Saat yapım sektörünün baş tacı olan firma kimdir daha önce duymuş muydunuz? Duyanlara da duymayanlara da hemen söyleyelim o halde.

Swatch Group…

Swatch Group, Nicolas G. Hayek yönetiminde faaliyetine başlamıştır ve birlikte birçok badireler atlatmışlardır. Bunlardan biri de 1980’lerin henüz başında yaşanan bir krizdir. Fakat, Mr. Hayek şirketin bu krizden sağlıklı bir şekilde çıkmasında önemli bir rol üstlenmiştir ve kriz atlatılmıştır. Nicolas G. Hayek’ın kararlı liderliği, 1983 yılında Swatch saatinin piyasaya sürülmesine ve sonrasında da tüm Swatch Group markalarının hızlı bir şekilde ilerlemesinde kritik rol oynamıştır.

İlerleyen yıllarda ise; Montres Breguet SA, Swatch Group tarafından satın alındı ve bu gelişmeden sonra Mr. Hayek şirketin Başkanı ve CEO’su olarak görev yapmaya başladı. Bu görevlendirme ile ünlü Swatch markasının ünü yeniden şekillenmeye başlayacaktı. İsviçre’li saat üreticileri ASUAG ve SSIH’nın birleşimi ile kurulan SMH Swiss Corporation for Microelectronics and Watchmaking Industries Ltd, daha sonrasında adını Swatch Group olarak değiştirmiştir. O yıllarda hem SSIH, hem de ASUAG zaten az bulunan birkaç köklü saat markasından biriydiler.

Nicolas G. Hayek’in 28 Temmuz 2010 yılındaki vefatının ardından Swatch Group’un başkanlığını kızı Nayla Hayek yürütmektedir. Şirketin Ceo’su ise oğlu Georges Nicolas Hayek olmuştur.Swatch Group, bugün 50’den fazla ülkede faaliyet göstermekte ve 21.000 civarında çalışanı vardır. Aynı zamanda Swatch Group dünyanın en büyük saat üreticisidir.